Na čaju sa Virdžinijom Vulf

Na čaju sa Virdžinijom Vulf

Artie centar za promociju kulture, umetnosti i dizajna u saradnji sa Umetničkim centrom Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković” organizuje multimedijalni performans „Na čaju sa Virdžinijom Vulf“, čije će se premijerno izvođenje održati u subotu, 8. decembra u 19:30h u Galeriji Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Predstava je osmišljena kao dramski performans koji će izvesti mlada glumica Tijana Kondić, upotpunjen video i audio snimcima, koji se na savremen način osvrću na lik i delo velike engleske književnice Virdžinije Vulf, ali i na književnost i društvenu angažovanost danas. Performans „Na čaju sa Virdžinijom Vulf“ predstavlja nastavak izložbe Univerzitetske biblioteke „Vrhovi engleskog romana“ koja je otvorena u oktobru u holu biblioteke, povodom 200 godina od rođenja Čarlsa Dikensa i 130 godina od rođenja Džejmsa Džojsa i Virdžinije Vulf. Ulaz na predstavu je slobodan, ali je broj slobodnih mesta ograničen.

Virdžinija Vulf  je rođena u Londonu, 25. januara 1882. kraj reke Uz kod Rodmela. Bila je engleska književnica i jedan od ključnih autora narativnog modernizma i osnivačica feminističke književne kritike. Nakon smrti oca Leslija Stivena, poznatog književnog kritičara i izdavača, seli se sa sestrom u Blumzburi, područje srednjeg Londona koje je, tokom vremena postalo okupljalište jednog sloja britanske inteligencije. Udaje za izdavača, pisca i društvenog aktivistu Leonarda Vulfa. Uskoro objavljuje svoj prvi roman, “The Voyage Out”, 1915., koji nije doneo veći kreativni proboj, ali je postavio neke od njenih dominantnih tema i vidova izraza. Tada se javljaju prvi snažniji živčani slomovi i napadi dubokog psihičkog raskola koji su je pratili do kraja života i koji su bili i uzrok njenog samoubistva. Kao vid radne terapije Virdžinija Vulf i njen suprug osnivaju “Hogart Pres”, nezavisno izdavačko udruženje koja je trebala da služi afirmaciji avangardnih i marginalizovanih pisaca. Slede velika ostvarenja književnog modernizma: romani „Gospođa Delovej”, 1925., „Ka svetioniku”, 1927., „Talasi“, 1931. te zbirke eseja i književnih kritika, „Sopstvena soba”, 1929., „Tri gvineje” 1938. Njen pozniji rad uključuje konvencionalniji roman „Godine”, 1937. te poslednje veliko ostvarenje, roman „Između činova”, 1941. godine. Mučena napadima duševne bolesti (slušne i vizuelne halucinacije, duboka depresija), koji su još pojačani izbijanjem 2. svetskog rata, Virdžinija Vulf izvršila je samoubistvo utapanjem u reci Uz, kraj imanja u Rodmelu u Saseksu 28. marta 1941. godine.

Galerija

13545407316831_1.jpg
Tagovi:

Komentara (0)

Dodaj komentar